مشاور حقوقی:

مشاور حقوقی فردی است که اولا از قوانین و مقررات مربوط به مسائل حقوقی کاملا آگاه بوده و ثانیا با داشتن قدرت تحلیل مسائل مختلف می تواند راهنمایی های لازم را در مسائل حقوقی مختلف به موسسات، شرکت ها و افراد نیازمند به این مشاوره ها ارائه دهد.

فارغ التحصیلان رشته حقوق، به جای سردفتری، وکالت و قضاوت، حرفه مشاور حقوقی را انتخاب می کنند. این افراد می توانند در سازمان ها و شرکت ها به عنوان مشاور حقوقی مشغول به فعالیت شوند و یا در حوزه هایی نظیر امور قراردادها، امور دعاوی و امور پژوهشی به دیگران کمک کنند.

افراد حقیقی و حقوقی می توانند برای امور قراردادها و تنظیم قراردادهای خود از این مشاوران کمک بگیرند تا آنان نکات مهم قراردادها را بررسی و بیان کنند. همچنین آن¬ها می توانند وظیفه تهیه پیش نویس های قراردادها را نیز برعهده بگیرند. در برخی مواقع در برخی شرکت ها، قراردادها صرفاً با تأیید و امضای مشاور حقوقی به توافق نهایی می رسد.

مشاوره حقوقی آنلاین:

راه دیگری که می توان از طریق آن به طور رایگان مشاوره حقوقی را در سریع ترین زمان دریافت نمود، مشاوره حقوقی آنلاین است. مشاوره حقوقی آنلاین معمولا در پیام رسان هایی نظیر واتساپ، تلگرام، اینستاگرام و… و یا اپلیکیشن های اختصاصی انجام می شود. این روش جز هزینه اینترنت معمولا هزینه دیگری ندارد.

موسسات حقوقی و دفاتر وکالت با ایجاد صفحات مجازی و اکانت های مختلف اقدام به ارائه خدماتی نظیر پست ها و مطالب حقوقی، مشاوره حقوقی آنلاین و… می نمایند. این نوع از مشاوره حقوقی رایگان می تواند برای سوالات کوتاه و با درجه اهمیت پایین مناسب باشد.

البته باید توجه داشت که مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی نهایتا تا چند دقیقه و پرسیدن چند سوال ساده رایگان هستند و بررسی دقیق پرونده و یا تفسیر رای، محاسبه ارث یا دیه و یا بررسی اوراق پرونده و تنظیم اوراق قضایی معمولا شامل هزینه بوده است.
معمولا مشاوره حقوقی حضوری مستلزم پرداخت حق المشاوره است اما ممکن است برخی از موسسات حقوقی و یا دفاتر وکالت نیز مشاوره حقوقی حضوری را در بار اول مراجعه رایگان درنظر بگیرند.