چگونه می توانیم ویزای کار کشور آلمان را به دست بیاریم؟

 

تعریف مهاجرت کاری:

چگونه می توانیم ویزای کار کشور آلمان را به دست بیاریم؟ در طول تاریخ انسان ها در پی دست یابی به آرزوهای خود، مسیر های متفاوتی را برگزیده اند. تحصیل، به دست آوردن مهارت و یافتن شغل همگی روش هایی برای دست یابی به آرزوها و اهداف است. با توجه به شرایط اقتصادی که در کشورمان حاکم است بسیاری از افراد مهاجرت کاری را تنها راه حل رسیدن به اهداف خود می دانند.

مهاجرت کاری امری پیچیده و وابسته به شرایط فرد و قوانین کشورهای دنیاست. افرادی که در پی مهاجرت از طریق شغل خود هستند می بایست توانایی های شغلی خود را اثبات کنند تا بتوانند شغل مورد نظر خودشون را بدست بیاورند.

برای موفقیت در امر مهاجرت کاری فاکتور های متعددی وجود دارد و در صورتی که فردی که خواهان مهاجرت کاری است این موارد را داشته باشد می تواند شانس بالاتری در اخذ ویزا کار یا  مهاجرت کاری داشته باشد.

 

در قسمت ذیل به بخشی از فاکتورهای مهم در اخذ ویزای کاری اشاره می نماییم:

 فاکتورهای مهم در امر مهاجرت کاری عبارتند از:

 1) سن

2) تحصیلات و مدرک تحصیلی

3) سطح دانش زبان

 4) زمینه تخصص

5) سابقه کار

6) تمکن مالی

7)مهارت های کاری

 

سن به عنوان فاکتوری مهم در امر اخذ ویزای کار:

آلمان نه تنها یک کشور زیبا در قلب اروپا است بلکه یک از قدرتمند ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. اقتصاد رو به رشد و نرخ بیکاری بسیار پایین در آلمان این کشور را به یک مرکز ایده آل برای کار تبدیل کرده است. آموزش رایگان، امنیت شغلی و ثبات اقتصادی از جمله ویژگی های مهم آلمان برای جذب نیروی کار خارجی در این کشور است.

قوانین جذب نیروی کار در کشورهای مختلف متفاوت است. علاقه مندان به مهاجرت کاری نیاز است که در ابتدا درک درستی از شرایط خود داشته باشند و با توجه به رزومه کاری خود به دنبال یافتن بهترین کشور برای مهاجرت باشند.

این امر مستلزم مطالعه شرایط اقتصادی و اجتماعی، نیازمندی های شغلی، قوانین مهاجر پذیری، قوانین استخدام و جذب نیرو در کشورهای مختلف می باشد. به روز بودن این اطلاعات نیز اهمیت بالایی دارد. چرا که قوانین در کشورهای مخلتف دنیا مدام در حال تغییر است.

روش های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. بسیاری از جوانان به امید پیدا کردن یک شغل مناسب با درآمد بالا قصد مهاجرت به این کشور را دارند. گام اول برای مهاجرت به آلمان اخذ ویزای کاری این کشور است.

 

اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان

یکی از مهم ترین روش های مهاجرت به آلمان است. این ویزا یک مجوز اقامت طولانی مدت در آلمان محسوب می شود که به متقاضی اجازه می دهد به مدت 6 ماه در آلمان اقامت داشته باشد و به دنبال کار در این کشور بگردد. اگر در پایان این مدت متقاضی در آلمان یک فرصت شغلی پیدا کرده باشد، ویزا و مجوز کار در آلمان به وی تعلق میگیرد.

در نتیجه متقاضی می تواند مشغول به کار و زندگی در این کشور شود. توجه داشته باشید که ویزای جستجوی کار در آلمان به معنای اشتغال به کار سریع در آلمان نیست. هدف از اخذ این ویزا آن است که متقاضی از کشور آلمان دیدن کند و به دنبال شغل مناسب خود در این کشور باشد. اخذ این ویزا اولین گام مهم برای مهاجرت کاری به آلمان است.

 

شرایط لازم برای اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان:

  متقاضی حداقل 18 سال داشته باشد.

متقاضی باید حداقل مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا معادل این مدارک را از یک دانشگاه معتبر را داشته باشد.

متقاضی باید حداقل 5 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشد.

 متقاضی باید تمکن مالی به اندازه مدت اقامت خود در آلمان را اثبات کند.

 متقاضی تحت پوشش بیمه درمانی یا توریستی برای دوره اقامت خود در آلمان باشد.

اگر متقاضی تمامی شرایط فوق را داشته باشد شانس بیشتری برای اخذ ویزای کار در آلمان و مهاجرت کاری به آلمان را دارد.

 

پیشنهاد کار جاب آفر- ( job offer ):

جاب آفر آلمان پیشنهادی کاری از سوی کارفرماهای آلمانی است که به متقاضیان فرصت های شغلی در این کشور داده می شود. این پیشنهاد کاری عملاً مهمترین و اصلی ترین عامل برای دریافت ویزای کاری آلمان است. بدون جاب آفر آلمان، تنها از طریق جاب سیکر آلمان می‌توانید برای اشتغال در این کشور اقدام کنید.

با دریافت جاب آفر آلمان می‌توانید ویزای کاری دریافت کرده و سپس برای اخذ اقامت کاری این کشور اقدام کنید. یکی از بهترین مزایای این روش، دریافت اقامت دائم آلمان و تابعیت آلمان پس از چند سال کار در این کشور است.

جالب است بدانید که به دلیل رشد منفی جمعیت آلمان، دولت این کشور برنامه‌ های متفاوتی برای جذب نیروی متخصص و حرفه‌ای خارجی دارد. بنابراین اگر شرایط دریافت جاب آفر آلمان را داشته باشید، به راحتی می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید.

اخذ جاب آفر آلمان، به شما این امکان را می دهد که مدتی اقامت موقت در این کشور داشته باشید و به زندگی و کار در آلمان بپردازید و در نهایت بلو کارت آلمان یا اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

ویزای جاب آفر- job offer ه طور مشخص به مدت 6 ماه صادر می شود که لازم است متقاضی این نوع ویزا پس از ورود به کشور آلمان اقدام به تمدید مدت ویزای جاب آفر- job offer خود نماید.

حال ممکن است سوال شود که مثلا اگر قرارداد کاری به مدت 1 سال یا بیش تر باشد ویزای جاب آفر- job offer به چه مدت صادر می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که مدت ویزایی که از سوی سفارت صادر می شود 6 ماه می باشد اما همانطور که بیان کردیم شخص متقاضی ویزای جاب آفر- job offer باید برای تمدید این ویزا در کشور آلمان اقدام نمایید.

 

برای ویزای کاری جاب آفر- job offer چه مدرک زبانی مورد نیاز می باشد؟

برای اینکه بتوانید این نوع ویزا یعنی ویزای جاب آفر- job offer را به دست بیاورید لازم است که حتما حتما مدرک زبان آلمانی B1  که مورد تایید سفارت آلمان است را دارا باشید حال ممکن است سوال شود که آیا کاری همچون رانندگی نیز ، به مدرک زبان آلمانی احتیاج دارد یا خیر؟؟

باید بیان داریم که ممکن است کارفرما در ویزای جاب آفر مدرک زبان را جزء الزامات خود قرار ندهد و صرفا فردی را که آشنایی نسبی به زبان آلمانی دارد را استخدام نماید.

اما آنچه که مهم است این است که ویزا را سفارت صادر می نماید و نه کارفرما به همین دلیل یکی از پیش شرط های اخذ ویزای جاب آفر- job offer داشتن داشتن مدرک زبان معتبر آلمانی در سطح B1 می باشد پس لازم است قبل از اقدام برای اخذ ویزای جاب آفر- job offer حتما با وکلای مهاجرت موسسه حقوقی صلح آفرین در خصوص این نوع ویزا مشورت نمایید.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای  جاب آفر- job offer:

  • مدارک تحصیلی حداقل لیسانس یا مدرک فنی حرفه‌ای از موسسات معتبر
  • مدارک سابقه کاری مرتبط با شغل درخواستی
  • مدارک زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح B1
  • داشتن یک آفر کاری معتبر از یک کارفرمای آلمانی

 

ویزای جستجوی کار (جاب سیکر -job seeker):

در این روش فرد با دریافت ویزایی شش‌ماهه فرصت دارد در کشور موردنظر به دنبال کار و موقعیت شغلی بگردد.

در اخذ اقامت از طریق جاب سیکر، تمامی هزینه‌ های سفر و اقامت با متقاضی است. در این مدت ۶ ماه وی می‎ بایست به دنبال موقعیت شغلی متناسب با شرایط و مهارت‌ های خود بگردد. در صورت یافتن کار فرمای خارجی با وی قرارداد بسته و نوع ویزا را به ویزای کاری تغییر دهد.

اگر در مدت این شش ماه فرد موفق به یافتن موقعیت شغلی نشود، می‌ بایست به کشور مقصد بازگردد؛ این ویزا قابل تمدید نیست. معروف‌ ترین ویزای جاب سیکر مربوط به کشور آلمان است.

این روش معمولاً به افراد پیشنهاد نمی‌شود زیرا علاوه بر هزینه زیادی که دارد، قابل تمدید نبوده و متقاضی در بیشتر مواقع موفق به پیدا کردن کارفرما و دریافت پیشنهاد شغلی نمی‌شود. از همه موارد مهم‌ تر اینکه تمامی هزینه‌ های فرد در زمان اقامت در کشور مقصد بر عهده خودش است.

داشتن تمکن مالی مطلوب برای پرداخت هزینه‌های بالایی که این روش دارد، از الزامات دریافت اقامت از طریق ویزای کاری جاب سیکر است.

 

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به آلمان:

دو عدد عکس پرسنلی، رساله ای درباره اهداف و برنامه فرد در مهاجرت به آلمان، رزومه تحصیلی و شغلی فرد متقاضی، مدارک هویتی اعم از شناسنامه و عقد نامه، فرم پر شده درخواست ویزا، قرارداد کاری با شرح جزییات، گواهی تمکن مالی، پاسپورت با حداقل ۱ سال اعتبار، اسناد محل سکونت در آلمان، بیمه مسافرتی تا زمان یافتن کار در آلمان، گواهی عدم سوء پیشینه و رسید پرداخت هزینه ویزا از مهم‌ ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به آلمان است.

 

فرم درخواست  ویزای جستجوی کار (جاب سیکر -job seeker):

بعد از جمع آوری کلیه مدارک ضروری، مرحله آخر مهاجرت کاری به آلمان، پرکردن فرم درخواست ویزا است. این فرم در سفارت آلمان به متقاضیان ارائه میگردد و مضمون فرم درخواست ویزا برای جستجوی کار در آلمان است. بعد از پرکردن فرم درخواست و ثبت آن، متقاضی باید یک وقت ملاقات سفارت تهیه نماید.

بعد از اخذ ویزا و ورود به آلمان اگر متقاضی کار مورد نظر خود را پیدا کرد باید نسبت به تغییر نوع ویزای خود به ویزای کار آلمان و اخذ مجوز کار در آلمان اقدام نماید. متقاضی برای تبدیل ویزای job seeker به مجوز کار در آلمان نیازی به برگشت به کشور خود ندارد و در آلمان نیز میتواند برای تبدیل این ویزا اقدام نماید.

اگر فرد موفق به پیدا کردن کار در طول شش ماه اقامت خود در آلمان نشود باید به کشور مبدا خود برگردد. مهاجرت کاری به آلمان کار سختی نیست، با کمی تلاش و صبر میتوان به زندگی خوبی در آلمان دست یافت.

توجه داشته باشید که کار در آلمان با ویزای جستجوی کار (جاب سیکر -job seeker) به هیچ وجه امکان پذیر نیست و متقاضی باید در اسرع وقت اقدام به تغییر ویزای خود نماید.

فردی که متقاضی اخذ ویزای جاب سیکر یا همان ویزای جستجوی کار کشور آلمان است باید دارای حداقل مدرک زبان آلمانی B1  باشد تا بتواند ویزای جستجوی کار و یا همان ویزای جاب سیکر را اخذ نماید.

 

تایید مدارک تحصیلی و کاری در اخذ ویزای جستجوی کار (جاب سیکر -job seeker) یا ویزای پیشنهاد کار جاب آفر- (job offer ):

 و در مورد این سوال که چگونه می توانیم ویزای کار کشور آلمان را به دست بیاریم؟ شخصی که متقاضی ویزای کاری کشور آلمان است لازم است قبل از اقدام برای اخذ و درخواست ویزای کاری کشور آلمان، مدارک تحصیلی و همچنین مدارک کاری خود را که از مراکز معتبر اخذ نموده است را توسط دولت آلمان مورد تایید قرار دهد تا بتواند در صورت موافقت سفارت آلمان با درخواست ویزای کار وی، اجازه فعالیت کار به متقاضی داده شود، در واقع متقاضی ویزای کار کشور آلمان چه در ویزای جاب آفر و چه ویزای جاب سیکر لازم است شخص متقاضی مدارک خود را از طریق دولت آلمان به تایید برساند.

 

محدودیت سنی در اخذ ویزای (جاب سیکر -job seeker) و ویزای  جاب آفر- job offer:

 

آیا اخذ ویزای کاری (جاب سیکر -job seeker) و ویزای  جاب آفر- job offer دارای محدویت سنی می باشد؟

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشور آلمان را دارند با این سوال روبرو هستند که آیا اخذ این نوع ویزا دارای محدودیت سنی است یا خیر؟ مثلا فردی که دارای سن 40 سال یا بالاتر است می تواند برای اخذ ویزای کار آلمان تحت عناوینی همچون (جاب سیکر -job seeker) و ویزای  جاب آفر- job offer اقدام نماید؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که هیچ گونه محدودیتی از این جهت برای متقاضیان ویزای کاری کشور آلمان وجود ندارد اما بر اساس مقررات مهاجرتی کشور آلمان لازم است در صورتی که سن تان از 45 سال بیشتر باشد و برای اولین بار برای اشتغال به کار به آلمان سفر می کند حقوق دریافتی ناخالص سالیانه فرد متقاضی 46860 یورو در سال  2021 باشد تا بتواند اجازه کار در کشور آلمان را داشته باشد یا اینکه به گونه ای تمکن مالی خود را برای دوران باز نشستگی اثبات نماید.