بررسی قتل های غیر عمد در کارخانه ، کارگاه یا منازل مسکونی

بررسی قتل های غیر عمد در کارخانه ، کارگاه یا
منازل مسکونی

 

 

در این بخش می خواهیم به جرایمی که به صورت غیر عمد اتفاق می افتد را مورد بررسی قرار دهیم این جرایم ممکن است در هرجا اتفاق وقوع یابد مثلا ممکن است در کارگاه یا کارخانه رخ دهد. لازم است بیان شود که در این بخش قصد ورود به قتل های غیر عمد که ناشی از تصادفات رانندگی است را نخواهیم داشت.

براساس ماده 616 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب 1375 که مقرر می دارد:

((در صورتی که قتل غیرعمد به واسطه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا اقدام به امری که مرتکب در آن مهارت نداشته است یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود ، مسبب به حبس از 1 تا 3 سال و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم خواهد شد مگر این که این خطای محض باشد))

این ماده شامل قتل های ناشی از تصادفات رانندگی نخواهد شد و این جرم مثلا در کارگاه ها یا کارخانه ها و منازل و نظایر آنها رخ خواهد داد که به واسطه بی احتیاط یا بی مبالاتی یا عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی قتلی اتفاق بی افتد.

با پیشرفت جامعه امروزی و پیشرفت در تولیدات و راه افتادن کارخانه ها بسیار اتفاق می افتد که قتلی در محیط کار رخ دهد و از این بابت افرادی متهم شوند به قتل غیر عمدی نسبت به دگری مثلا کارگر یا پیش خدمت خانه یا کارگاه از این رو باید دقت شود که منظور از عمد یا غیر عمد چیست تا بتوانیم حدود مسئولیت این افراد را در قانون یا هر پرونده مورد حکم قرار دهیم

قانونگذار در ماده 290 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 جرم و جنایت عمدی را تعریف نموده است:

((جنایت در موارد زیر عمدی محسوب می شود : الف-هرگاه مرتکب با انجام کاری قصد ایراد جنایت بر فرد یا افرادی معین یا فرد یا افرادی غیر معین از یک جمع را داشته باشد و در عمل نیز جنایت مقصود یا نظیر آن واقع شود خواه کار ارتکابی نوعا موجب وقوع آن جنایت یا نظیز آن بشود خواه نشود. ب-هرگاه مرتکب عمدا کاری انجام دهد که نوعا موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن ، می گردد ف هرچند قصد ارتکاب آن جنایت و نظیر آن را نداشته باشد ولی آگاه و متوجه بوده که آن کار نوعا موجب آن جنایت یا نظیر آن می شود. پ- هرگاه مرتکب جنایت قصد ارتکاب جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته و کاری را هم که انجام داده است نسبت به افراد متعارف نوعا موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن ، نمی شود لکن در خصوص مجنی علیه به علت بیماری ، ضعف ، پیری ، یا هر وضعیت دیگر و یا به علت وضعیت خاص مکانی یا زمانی نوعا موجب آن جنایت یا نظیر آن می شود مشروط بر آنکه مرتکب به وضعیت خاص مکانی یا زمانی آگاه و متوجه باشد. ت-هرگاه مرتکب قصد ایراد جنایت واقع شده یا نظیر آن را داشته باشد بدون آنکه فرد یا جمع معینی مقصود وی باشد، و در عمل نیز جنایت مقصود یا نظیر آن واقع شود مانند اینکه در اماکن عمومی بمب گذاری کند…))

اما قانونگذار در ماده 291 قوانین مجازات اسلامی به تعریف جنایت شبه عمدی اقدام نموده است ماده مذکور مقرر می دارد:

((الف-هرگاه مرتکب نسبت به مجنی علیه قصد رفتاری را داشته لکن قصد جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته باشد و از مواردی که مشمول تعریف جنایات عمدی می گردد نباشد. ب- هرگاه مرتکب جهل به موضوع داسته باشد مانند آنکه جنایتی را با اعتقاد به اینکه موضوع رفتار وی شی یا حیوان و یا افراد مشمول ماده 302 این قانون است به مجنی علیه وارد کند سپس خلاف آن معلوم گردد. پ-هرگاه جنایت به سبب تقصیر مرتکب واقع شود مشروط بر اینکه جنایت واقع شده مشمول تعریف جنایت عمدی نباشد.))

 

((وکیل قرارداد کاری به شما کمک می کند))

 

از این مواد فوق می توان اینطور نتیجه گرفت در صورتی که کارگری یا خدمتکاری اگر در منزل یا کارگاه کارفرمای خود وظیفه انجام مراقبت از شخص کارفرما را دارد مثلا اقدام به پرتاب وسیله ای به سمت شی که از نظر وی آن حیوان است و وی در پرتاب وسیله ناتوان باشد و شی  به انسان یا کارفرما برخورد کند در این صورت جنایتی که مرتکب شده است شبه عمد است که این موضوع با توجه به ماده 616 قانون مجازات اسلامی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت یعنی مجازاتش علاوه بر پرداخت دیه 1 الی 3 سال حبس است.

درواقع اگر کارگری یا خدمتکاری وظیفه ای را در منزل یا محل کار کارفرمای خود بر عهده داشته باشد و به سبب عدم رعایت قوانین و یا عرف آن کار سبب بروز قتلی شود جنایت مذکور اگر براساس ماده 291 قانون مجازات اسلامی از موارد شبه عمدی باشد این فرد به مجازات مذکور در ماده 616 قانون تعزیرات محکوم خواهد شد.

 

امیدواریم مطالبی که خدمت شما بازدیدکنندگان محترم ارائه شد مفید واقع شده باشد.
در صورت نیاز به وکیل متخصص در رابطه با پرونده خود می توانید با بهترین وکیل دادگستری تماس بگیرید.

موسسه حقوقی صلح آفرین پارس متشکل از مجرب ترین وکلا حال حاضر کشور و اساتید مطرح دانشگاه
های کشور در کنار شما می باشند.
تلفن تماس: 02166408517          09129366739

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *