شرایط استخدام در شورای حل اختلاف

سلام ممنونم که همراه موسسه حقوقی صلح آفرین پارس هستید، امروز قصد داریم در مورد شرایط استخدام در شورای حل اختلاف را بررسی نماییم ، بدانیم که برای استخدام در شورای حل اختلاف باید چه شرایطی را داشته باشیم .

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس بیان می دارد: شورای حل اختلاف براساس قانون شورای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴ یکی از مراجع رسیدگی و حل اختلاف به دعاوی حقوقی است .

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس ادامه می دهد: در این گفتگو سعی داریم توضیح مختصری در مورد صلاحیت شورای حل اختلاف ، و شرایط استخدام در شورای حل اختلاف ، بدهیم.

 به چه مرجعی شورای حل اختلاف گفته می شود؟

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس در پاسخ به این سوال که شورای حل اختلاف چه مرجعی است اینگونه توضیح می دهد : براساس ماده ۱ قانون شورای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴ که مقرر می دارد : (( به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی ، شورای های حل اختلاف که در این قانون به اختصار شورا نامیده می شوند ، تحت نظارت قوه قضاییه و با شرایط مقرر در این قانون تشکیل می گردد))

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین ادامه می دهد : همانطور که در این ماده از قانون شورای حل اختلاف مشخص و محرز است شورای حل اختلاف زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می کند که از وظایف آن حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی است.

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس در مورد محل تشکیل شورای حل اختلاف بیان می دارد : شورای حل اختلاف براساس قانون شورای حل اختلاف در شهرها و روستاها تشکیل می شود و رئیس قوه قضاییه می تواند با اختیاراتی که قانون شورای حل اختلاف به ایشان تفویض نموده شوراهای حل اختلاف تخصصی تشکیل نمایند که وظیفه این شوراها با توجه به صلاحدید رئیس شورای حل اختلاف تعیین و مشخص می شود.

 

 

برای دسترسی به قانون شورای حل اختلاف اینجا کلیک کنید

 

 

اعضای شورای حل اختلاف شامل چه اشخاصی است؟

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس در پاسخ به این سوال که شورای حل اختلاف از چه اشخاصی تشکیل شده است اینگونه توضیح می دهد: هر شورای حل اختلاف از یک رئیس و دو نفر عضو اصلی و یک عضو علی البدل تشکیل می شود که البته می تواند دارای مسئول دفتر نیز باشند.

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس ادامه می دهد: علاوه بر اعضای فوق هر شورا از یک یا چند قاضی دادگستری تشکیل می گردد که البته رئیس قوه قضاییه می تواند این قضات را از قضات شاغل یا بازنشسته انتخاب نماید.

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس ادامه می دهد: شرایط انتصاب و انتخاب اعضای شورای حل اختلاف با شرایط انتصاب و انتخاب قضات شورای حل اختلاف تفاوت دارد .

حکم انتصاب قاضی شورای حل اختلاف توسط رئیس قوه قضاییه صادر می شود ولی حکم انتصاب رئیس و عضو اصلی و عضو علی البدل توسط رئیس مرکز امور شورا صادر می شود.

شرایط عمومی و خصوصی جهت استخدام در شورای حل اختلاف

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس بیان می دارد که اعضای شورا باید دارای شرایط زیر باشند:
الف ـ متدین به دین مبین اسلام
ب ـ تابعیت جمهوری اسلامی‌ایران
پ ـ التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه
ت ـ حسن شهرت به امانت و دیانت و صحت عمل
ث ـ عدم استفاده از مشروبات الکلی و عدم اعتیاد به مواد مخدر یا روانگردان
ج ـ حداقل سی‌سال سن تمام
چ ـ کارت پایان‌خدمت وظیفه عمومی ‌یا معافیت از آن برای مشمولان
ح ـ حداقل مدرک کارشناسی یا مدرک حوزوی معادل برای تمام اعضای شورای حل اختلاف شهر و در شورای روستا سواد خواندن و نوشتن و ترجیحاً داشتن دیپلم و بالاتر
خ ـ متأهل بودن
دـ سابقه سکونت در حوزه شورا حداقل به مدت شش‌ماه و تداوم سکونت پس از عضویت
ذـ نداشتن سابقه محکومیت مؤثر کیفری و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی
برای عضویت در شورا دارندگان مدرک دانشگاهی یا حوزوی در رشته‌های حقوق قضائی یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی در اولویت هستند و حداقل یک‌نفر از اعضای شورای حل اختلاف شهر باید از میان دارندگان مدارک تحصیلی فوق باشد.
افرادی که پیش از لازم‌الاجراء شدن این قانون به عضویت شوراها درآمده‏اند در صورت نداشتن شرایط موضوع بندهای (ح) و (خ) ادامه عضویتشان بلامانع است.
رئیس قوه قضائیه می‏تواند برای صلح و سازش در دعاوی و شکایات اقلیت‏های دینی موضوع اصل سیزدهم (۱۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ‌ایران، شورای حل اختلاف خاص آنان تشکیل دهد. اعضای این شورا باید متدین به دین خود باشند.
اعضای شورا قبل از شروع به‌کار مکلفند مطابق سوگندنامه‌ای که توسط رئیس قوه قضائیه تهیه و تصویب می‌شود، سوگند یاد نمایند.

وکیل خوب شورای حل اختلاف موسسه حقوقی صلح آفرین پارس بیان داشت : در صورتیکه فردی داری این شرایط فوق باشد می تواند در فراخوان استخدامی شورای حل اختلاف ثبت نام و متعاقبا جذب شورای حل اختلاف شود.
ممنونم که با موسسه حقوقی صلح آفرین پارس همراه هستید در صورتیکه به وکیل خوب پایه یک دادگستری در امور شورای حل اختلاف نیاز داشتید می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۴۰۸۵۱۷ تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری پست