LC یا اعتبار اسنادی

LC یا اعتبار اسنادی مهم ترین روش پرداخت بین المللی

سلام ممنونم که با موسسه حقوقی صلح آفرین پارس همراه هستید امروز قصد داریم در مورد یکی از روش های پرداخت های بین المللی با شما صحبت کنیم .

برای پرداخت های بین الملل ابزارهای متعددی وجود دارد که یکی از مهم ترین این ابزارها اعتبار اسنادی (ال سی) می باشد .

امروز در مورد تعریف اعتبار اسنادی (ال سی) ، بانک های دخیل در اعتبار اسنادی (ال سی) ، مسئولیت بانک کارگزار در اعتبار اسنادی (ال سی) و غیره با شما صحبت می کنیم .

 

مهم ترین روش پرداخت های بین المللی کدام است؟

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس : مهم ترین و رایج ترین روش پرداخت بین المللی ، اعتبار اسنادی و یا ال سی است.

در اعتبار اسنادی (ال سی ) با وساطت بانکها منافع فروشنده و خریدار به نحو مطمئنی تضمین و نگرانیهای آنها رفع می شود.

 

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس در مورد رکن اصلی و اساسی پرداخت از طریق اعتبار اسنادی (lc) اینگونه توضیح می دهد : رکن اصلی در پرداخت از طریق اعتبار اسنادی اطمینان خریدار و فروشنده است:

در پرداخت (ال سی ) بانک به فروشنده اطمینان می دهد چنانچه اسناد مقرر در اعتبار اسنادی ارائه شود و شرایط مذکور در آن محقق گردد، مبلغ اعتبار اسنادی ( ال سی )را به وی پرداخت کند.

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس متذکر می شود : بنابراین فروشنده می تواند با خیال راحت نسبت به ساخت و یا تهیه کالا یا انجام خدمات اقدام کند، بدون اینکه نگران باشد خریدار از پرداخت بهای آن خودداری نماید.

متقابلا بانک به خریدار اطمینان می دهد که قبل از دریافت اسناد و تحقق شرایط مندرج در اعتبار اسنادی ( ال سی ) پرداختی به فروشنده انجام نخواهد شد.

 

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس بیان می دارد: برای اینکه فروشنده بتواند مبلغ اعتبار اسنادی  (ال سی ) را دریافت نماید باید کالا را ساخته و یا تهیه نماید، بسته بندی کند، گواهی مبدا و گواهی بازرسی  اخذ کند و نهایتا کالا را به متصدی حمل و نقل تحویل دهد و از کنترل خود خارج نماید ، تا بتواند مبلغ اعتبار را با ارائه اسناد مزبور دریافت نماید.

این ترتیبات به خریدار اطمینان می بخشد که فروشنده نتواند بدون ارسال کالا که مطابقت آن با فاکتور فروش گواهی شده ، نسبت به دریافت مبلغ اعتبار اقدام کند.

 

تعریف اعتبار اسنادی یا lc:

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس در مورد تعریف اعتبار اسنادی بیان می نماید :  اعتبار اسنادی ( ال سی ) تعهدی مکتوب است که به موجب آن بانک بنا به درخواست خریدار متقبل می شود مبلغی مشخصی پول را ظرف مدت معین در مقابل اسناد مشخص و طبق دستورات مقرر خریدار به فروشنده پرداخت نماید.

تعهد بانک به پرداخت مشروط و محدود به میزان ، مدت و شرایطی است که در متن اعتبار اسنادی ( ال سی ) مذکور است ، چه این شرایط با قرارداد فروش مطابقت داشته باشد و یا نداشته باشد.

 

در اعتبار اسنادی یا lc چند بانک دخالت دارند:

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس در پاسخ به این سوال که در اعتبار اسنادی یا ال سی چند بانک دخالت دارد اینگونه پاسخ می دهد که : در هر اعتبار اسنادی ( ال سی ) حداقل یک بانک یا موسسه مالی دخالت دارد که اعتبار اسنادی (ال سی) را گشایش می کند.

((بانک گشایش کننده)) به درخواست ((متقاضی)) خریدار و بر اساس دستورات وی نسبت به گشایش اعتبار اسنادی اقدام می نماید.

علاوه بر بانک گشایش کننده ، معمولا بانک دیگری نیز تحت عنوان ((بانک کارگزار)) در روند اعتبار اسنادی دخالت دارد.

مسئولیت بانک کارگزار در اعتبار اسنادی یا lc

وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس بیان می دارد که در اعتبار اسنادی یا ال سی بانکی داریم که نقش کارگزار را دارد اما باید در اعتبار اسنادی یا همان ال سی بدانیم که مسئولیت این بانک چیست؟  بانک کارگزار اصولا مسئولیتی در قبال پرداخت مبلغ اعتبار اسنادی ( ال سی ) متقبل نمی شود.

و صرفا به عنوان رابط بین بانک گشایش کننده و ذی نفع اقدام می کند. علاوه بر واسط بودن ، بانک کارگزار ممکن است اعتبار اسنادی (( ال سی )) را تایید کند که در این صورت مسئولیت پرداخت را نیز متقبل می شود ولی این امر نیاز به تصریح دارد.

بانک کارگزار می تواند یک بانک مستقل در کشور فروشنده و یا یک شعبه از بانک گشایش کننده در کشور فروشنده باشد.

 

ممنون که با ما همراه بودید در صورت نیاز به وکیل خوب بین الملل موسسه حقوقی صلح آفرین پارس به شماره 02166408517 تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *