استرداد هدایای دوران نامزدی

استرداد هدایای دوران نامزدی

استرداد هدیه های دوران نامزدی

 

وکیل خوب خانواده بیان می دارد : زندگی انسان از مراحل مختلفی تشکیل شده ؛ تولد، رشد، تحصیل، ازدواج و ادامه ی حیات.یکی از مهم ترین این مرحله ها ازدواج است ؛ بر خلاف عرفی بودن اکثر مقررات حاکم بر آن قانون گذاراهمیت ویژه ای به آن داده و تعداد مواد زیادی از قوانین را به آن اختصاص داده است.

ازدواج عقد نکاح است که بین زن و مرد منعقد شده و آثار خود را بر انان حمل می کند. قبل از انعقاد عقد نکاح مراحل مختلفی وجود دارد که طی می شود ؛ نمی توان گفت که زوج و زوجه هم دیگر را می بینند و ازدواج می کنند !! امری نادر است که حتی اگر اتفاق هم بی افتد بعد ها مشکلاتی را برای هر دو به وجود می آورد و بدین شکل است که مرحله ی آشنایی و خواستگاری و نامزدی قبل از جاری شدن صیغه عقد نکاح رخ می دهد و به زوجین کمک می کند تا شناخت کامل تری نسبت به هم بدست آورند .

تفاوت مرحله ی آشنایی و خواستگاری و نامزدی با عقد نکاح یا همان ازدواج در موارد مختلفی خلاصه می شود؛ یکی از آن موارد تعهد و قطعیت طرفین ( زوج و زوجه ) می باشد.

آشنایی یا همان نامزدی همیشه به ازدواج ختم نمی شود مثل بازی ای که شما وارد آن شده اید و مراحل اولیه را سپری کرده اید و حال می بینید از پس مراحل بعدی بر نمی آیید و می خواهید که انصراف دهید البته که مسئله ازدواج خیلی جدی تر از مثالی است که ذکر شد؛ بحث یک عمر زندگی است به قول بزرگ تر ها و همین مسئله به اهمیت دوره ی آشنایی و نامزدی اضافه می کند .
حال می خواهیم موردی را بررسی کنیم که ضمن بر هم خوردن نامزدی رخ می دهد

 

استرداد هدایای نامزدی

نامزدی در لغت به معنای مشخص کردن یا نام بردن کسی برای شغل یا کاری می باشد.لکن در اصطلاح حقوقی وعده ی نکاح است بدین معنی که زن به خواستگاری مرد جواب مثبت می دهد و با هم تواق می کنند که در آینده با هم ازدواج کنند. همانطور که مشخص است قطعیت محکمی این دوره را همراهی نمی کند و هیچ تضمینی برای ختم آن به ازدواج وجود ندارد.
طبق عرف و آداب و رسوم هر قوم و قبیله ای در دوره آشنایی خانواده ها و دختر و پسر برای هم دیگر کادو و هدیه هایی به مناسبت های مختلف تهیه می کنند؛ تا به اینجای کار که مشکلی وجود ندارد اما فرض کنید زوج و زوجه بعد از گذشت چند ماه و رفت و آمد های متوالی به نتایج مثبتی دست نیابند و تصمیم به جدایی گرفتند؛ تکلیف چیست ؟

طبق ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی:

هر یک از نامزدها می ‌تواند در صورت بهم خوردن وصلت منظور هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده ‌است مطالبه کند اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایائی خواهد بود که عادتا نگاه داشته می‌شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده‌ باشد.

توضیحات : هدایایی مانند عطر ، صابون و شیرینی که مصرف شدنی هستند به طور قطع بخشیده می شوند و در صورت موجود نبودن هدیه دهنده حق مطالبه قیمت را نخواهد داشت . لکن اگر نامزدی بدون علت بهم بخورد هدیه دهنده می تواند به عنوان خسارت و به موجب قانون مسئولیت مدنی و تسبیب بهای آن را مطالبه کند.

استرداد هدایای که قبل از دوره نامزدی یا بعد از آن رد و بدل شده است یعنی در زمان آشنایی و بعد از جاری شدن عقد نکاح و هدایایی که به ابوین ( پدر و مادر )  طرفین یا نزدیکانش داده شده است مطابق قوانین و مقررات عقد هبه است که در مطلب گذشته به طور کامل به آن پرداختیم.

عکس و نامه هایی که طرفین در دوران نامزدی به یک دیگر داده اند اگر باقی باشد قابل استرداد است اما اگر تلف شده باشند از این بابت نمی توان مطالبه خسارت نمود مگر اینکه نامه یا عکس مورد نظر قیمتی بوده باشد در صورت مهیا شدن شرایط مطالبه خسارت ، وجه دریافتی مطابق با ارزش هدیه به نرخ روز می باشد.
اگر یکی از طرفین ؛ زوج یا زوجه ادعا کنند که هدیه به تقصیر طرف مقابل تلف شده است یعنی طرف مقابل به قصد آن را تلف یا ناقص یا از بین برده باشد اثبات تقصیر بر عهده مدعی است.
و اما نکته آخر این است که در طبق ماده 1038 : مفاد ماده قبل از حیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها بهم بخورد مجری نخواهد بود.
اگر زوج یا زوجه در دوران نامزدی فوت کنند و هدایا باقی باشد فقط بر مبنای توافق طرفین و خانواده متوفی می توان هدایا را پس گرفت ؛ بدین صورت که بر خلاف هبه فوت زوج یا زوجه موجب استرداد هدایا نمی شود.
امیدواریم مطالبی که خدمت شما بازدیدکنندگان محترم ارائه شد مفید واقع شده باشد.
در صورت نیاز به وکیل متخصص در رابطه با پرونده خود می توانید با بهترین وکیل دادگستری تماس بگیرید.
موسسه حقوقی صلح آفرین پارس متشکل از مجرب ترین وکلا حال حاضر کشور و اساتید مطرح دانشگاه های کشور در کنار شما می باشند.

 

تلفن تماس: 02166408517

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *